E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerdiebelen zerfalten (D) – plier (F) – to fold sth. (E)
Stammformen zerdiebelenzerdiebeltzerdiebelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerdiebelen
duzerdiebels
hien/si,hatt/etzerdiebelt
mirzerdiebelen
dirzerdiebelt
sizerdiebelen
Pass compos
echhunnzerdiebelt
duhueszerdiebelt
hien/si,hatt/ethuetzerdiebelt
mirhunnzerdiebelt
dirhuttzerdiebelt
sihunnzerdiebelt
Plus-que-parfait
echhatzerdiebelt
duhaszerdiebelt
hien/si,hatt/ethatzerdiebelt
mirhatenzerdiebelt
dirhatzerdiebelt
sihatenzerdiebelt
Futur I
echwäert zerdiebelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerdiebelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerdiebelen
dugéifszerdiebelen
hien/si,hatt/etgéifzerdiebelen
mirgéifenzerdiebelen
dirgéiftzerdiebelen
sigéifenzerdiebelen
Conditionnel Pass compos
echhttzerdiebelt
duhsszerdiebelt
hien/si,hatt/ethttzerdiebelt
mirhttenzerdiebelt
dirhttzerdiebelt
sihttenzerdiebelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerdiebel!
Plurielzerdiebelt!
zerdiebelt
zerdiebelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzerdiebelt
dugësszerdiebelt
hie/si,hatt/etgëttzerdiebelt
mirginnzerdiebelt
dirgittzerdiebelt
siginnzerdiebelt
Pass compos
echsinnzerdiebelt ginn
dubasszerdiebelt ginn
hien/si,hatt/etasszerdiebelt ginn
mirsinnzerdiebelt ginn
dirsiddzerdiebelt ginn
sisinnzerdiebelt ginn
Plus-que-parfait
echwarzerdiebelt ginn
duwaarszerdiebelt ginn
hien/si,hatt/etwarzerdiebelt ginn
mirwarenzerdiebelt ginn
dirwaartzerdiebelt ginn
siwarenzerdiebelt ginn
Futur I
echwäert zerdiebelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerdiebelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zerdiebelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zerdiebelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zerdiebelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
diebelenverdiebelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles