E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerdiebel-en zerfalten (D) – plier (F) – to fold sth. (E)
Stammformen zerdiebel-enzerdiebel-tzerdiebel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echzerdiebel-en
duzerdiebel-s
hien/si,hatt/etzerdiebel-t
mirzerdiebel-en
dirzerdiebel-t
sizerdiebel-en
Pass compos
echhunnzerdiebel-t
duhueszerdiebel-t
hien/si,hatt/ethuetzerdiebel-t
mirhunnzerdiebel-t
dirhuttzerdiebel-t
sihunnzerdiebel-t
Plus-que-parfait
echhatzerdiebel-t
duhaszerdiebel-t
hien/si,hatt/ethatzerdiebel-t
mirhatenzerdiebel-t
dirhatzerdiebel-t
sihatenzerdiebel-t
Modale Futur I
echwäert zerdiebel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert zerdiebel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerdiebel-en
dugéifszerdiebel-en
hien/si,hatt/etgéifzerdiebel-en
mirgéifenzerdiebel-en
dirgéiftzerdiebel-en
sigéifenzerdiebel-en
Conditionnel pass compos
echhttzerdiebel-t
duhsszerdiebel-t
hien/si,hatt/ethttzerdiebel-t
mirhttenzerdiebel-t
dirhttzerdiebel-t
sihttenzerdiebel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerdiebel!
Plurielzerdiebel-t!
zerdiebel-t
zerdiebel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnzerdiebel-t
dugësszerdiebel-t
hie/si,hatt/etgëttzerdiebel-t
mirginnzerdiebel-t
dirgittzerdiebel-t
siginnzerdiebel-t
Pass compos
echsinnzerdiebel-t ginn
dubasszerdiebel-t ginn
hien/si,hatt/etasszerdiebel-t ginn
mirsinnzerdiebel-t ginn
dirsiddzerdiebel-t ginn
sisinnzerdiebel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarzerdiebel-t ginn
duwaarszerdiebel-t ginn
hien/si,hatt/etwarzerdiebel-t ginn
mirwarenzerdiebel-t ginn
dirwaartzerdiebel-t ginn
siwarenzerdiebel-t ginn
Modale Futur I
echwäert zerdiebel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert zerdiebel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zerdiebel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zerdiebel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier zerdiebel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
diebel-enverdiebel-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles