E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dierzen siezen (D) – se vouvoyer (F) – to address so. formally (E)
Stammformen dierzendierztgedierzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdierzen
dudierz
hien/si,hatt/etdierzt
mirdierzen
dirdierzt
sidierzen
Pass compos
echhugedierzt
duhuesgedierzt
hien/si,hatt/ethuetgedierzt
mirhugedierzt
dirhuttgedierzt
sihugedierzt
Plus-que-parfait
echhatgedierzt
duhasgedierzt
hien/si,hatt/ethatgedierzt
mirhategedierzt
dirhatgedierzt
sihategedierzt
Futur I
echwäert dierzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedierzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdierzen
dugéifsdierzen
hien/si,hatt/etgéifdierzen
mirgéifendierzen
dirgéiftdierzen
sigéifendierzen
Conditionnel Pass compos
echhttgedierzt
duhssgedierzt
hien/si,hatt/ethttgedierzt
mirhättegedierzt
dirhttgedierzt
sihättegedierzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdierz!
Plurieldierzt!
gedierzt
dierzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigedierzt
dugëssgedierzt
hie/si,hatt/etgëttgedierzt
mirgigedierzt
dirgittgedierzt
sigigedierzt
Pass compos
echsigedierzt ginn
dubassgedierzt ginn
hien/si,hatt/etassgedierzt ginn
mirsigedierzt ginn
dirsiddgedierzt ginn
sisigedierzt ginn
Plus-que-parfait
echwargedierzt ginn
duwaarsgedierzt ginn
hien/si,hatt/etwargedierzt ginn
mirwaregedierzt ginn
dirwaartgedierzt ginn
siwaregedierzt ginn
Futur I
echwäert gedierzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gedierzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gedierzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gedierzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gedierzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles