E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
diffaméieren verleumden (D)diffamer (F)to defame (E)
Stammformen diffaméierendiffaméiertdiffaméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdiffaméieren
dudiffaméiers
hien/si,hatt/etdiffaméiert
mirdiffaméieren
dirdiffaméiert
sidiffaméieren
Passé composé
echhunndiffaméiert
duhuesdiffaméiert
hien/si,hatt/ethuetdiffaméiert
mirhunndiffaméiert
dirhuttdiffaméiert
sihunndiffaméiert
Plus-que-parfait
echhatdiffaméiert
duhasdiffaméiert
hien/si,hatt/ethatdiffaméiert
mirhatendiffaméiert
dirhatdiffaméiert
sihatendiffaméiert
Futur I
echwäert diffaméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert diffaméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdiffaméieren
dugéifsdiffaméieren
hien/si,hatt/etgéifdiffaméieren
mirgéifendiffaméieren
dirgéiftdiffaméieren
sigéifendiffaméieren
Conditionnel Passé composé
echhättdiffaméiert
duhässdiffaméiert
hien/si,hatt/ethättdiffaméiert
mirhättendiffaméiert
dirhättdiffaméiert
sihättendiffaméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdiffaméier!
Plurieldiffaméiert!
diffaméiert
diffaméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndiffaméiert
dugëssdiffaméiert
hie/si,hatt/etgëttdiffaméiert
mirginndiffaméiert
dirgittdiffaméiert
siginndiffaméiert
Passé composé
echsinndiffaméiert ginn
dubassdiffaméiert ginn
hien/si,hatt/etassdiffaméiert ginn
mirsinndiffaméiert ginn
dirsidddiffaméiert ginn
sisinndiffaméiert ginn
Plus-que-parfait
echwardiffaméiert ginn
duwaarsdiffaméiert ginn
hien/si,hatt/etwardiffaméiert ginn
mirwarendiffaméiert ginn
dirwaartdiffaméiert ginn
siwarendiffaméiert ginn
Futur I
echwäert diffaméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert diffaméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif diffaméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif diffaméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier diffaméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles