E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
differenzéieren unterscheiden (D)différencier (F)to dofferentiate (E)
Stammformen differenzéierendifferenzéiertdifferenzéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdifferenzéieren
dudifferenzéiers
hien/si,hatt/etdifferenzéiert
mirdifferenzéieren
dirdifferenzéiert
sidifferenzéieren
Passé composé
echhunndifferenzéiert
duhuesdifferenzéiert
hien/si,hatt/ethuetdifferenzéiert
mirhunndifferenzéiert
dirhuttdifferenzéiert
sihunndifferenzéiert
Plus-que-parfait
echhatdifferenzéiert
duhasdifferenzéiert
hien/si,hatt/ethatdifferenzéiert
mirhatendifferenzéiert
dirhatdifferenzéiert
sihatendifferenzéiert
Futur I
echwäert differenzéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert differenzéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdifferenzéieren
dugéifsdifferenzéieren
hien/si,hatt/etgéifdifferenzéieren
mirgéifendifferenzéieren
dirgéiftdifferenzéieren
sigéifendifferenzéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdifferenzéiert
duhässdifferenzéiert
hien/si,hatt/ethättdifferenzéiert
mirhättendifferenzéiert
dirhättdifferenzéiert
sihättendifferenzéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdifferenzéier!
Plurieldifferenzéiert!
differenzéiert
differenzéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndifferenzéiert
dugëssdifferenzéiert
hie/si,hatt/etgëttdifferenzéiert
mirginndifferenzéiert
dirgittdifferenzéiert
siginndifferenzéiert
Passé composé
echsinndifferenzéiert ginn
dubassdifferenzéiert ginn
hien/si,hatt/etassdifferenzéiert ginn
mirsinndifferenzéiert ginn
dirsidddifferenzéiert ginn
sisinndifferenzéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardifferenzéiert ginn
duwaarsdifferenzéiert ginn
hien/si,hatt/etwardifferenzéiert ginn
mirwarendifferenzéiert ginn
dirwaartdifferenzéiert ginn
siwarendifferenzéiert ginn
Futur I
echwäert differenzéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert differenzéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif differenzéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif differenzéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier differenzéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles