E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
diktéieren diktieren (D)dicter (F)to dictate (E)
Stammformen diktéierendiktéiertdiktéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdiktéieren
dudiktéiers
hien/si,hatt/etdiktéiert
mirdiktéieren
dirdiktéiert
sidiktéieren
Passé composé
echhunndiktéiert
duhuesdiktéiert
hien/si,hatt/ethuetdiktéiert
mirhunndiktéiert
dirhuttdiktéiert
sihunndiktéiert
Plus-que-parfait
echhatdiktéiert
duhasdiktéiert
hien/si,hatt/ethatdiktéiert
mirhatendiktéiert
dirhatdiktéiert
sihatendiktéiert
Futur I
echwäert diktéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert diktéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdiktéieren
dugéifsdiktéieren
hien/si,hatt/etgéifdiktéieren
mirgéifendiktéieren
dirgéiftdiktéieren
sigéifendiktéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdiktéiert
duhässdiktéiert
hien/si,hatt/ethättdiktéiert
mirhättendiktéiert
dirhättdiktéiert
sihättendiktéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdiktéier!
Plurieldiktéiert!
diktéiert
diktéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndiktéiert
dugëssdiktéiert
hie/si,hatt/etgëttdiktéiert
mirginndiktéiert
dirgittdiktéiert
siginndiktéiert
Passé composé
echsinndiktéiert ginn
dubassdiktéiert ginn
hien/si,hatt/etassdiktéiert ginn
mirsinndiktéiert ginn
dirsidddiktéiert ginn
sisinndiktéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardiktéiert ginn
duwaarsdiktéiert ginn
hien/si,hatt/etwardiktéiert ginn
mirwarendiktéiert ginn
dirwaartdiktéiert ginn
siwarendiktéiert ginn
Futur I
echwäert diktéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert diktéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif diktéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif diktéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier diktéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles