E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dimmeren donnern (D) – tonner (F) – to thunder (E)
Stammformen dimmerendimmertgedimmert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
ech
du
etdimmert
mir
dir
si
Pass compos
ech  
du  
ethuetgedimmert
mir  
dir  
si  
Plus-que-parfait
ech  
du  
ethatgedimmert
mir  
dir  
si  
Modale Futur I
echwäert dimmeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert gedimmert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdimmeren
dugéifsdimmeren
hien/si,hatt/etgéifdimmeren
mirgéifendimmeren
dirgéiftdimmeren
sigéifendimmeren
Conditionnel pass compos
ech  
du  
ethttgedimmert
mir  
dir  
si  
Imperativ Partizip Infinitiv
gedimmert
dimmeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles