E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dînéieren speisen (D)dîner (F)to dine (E)
Stammformen dînéierendînéiertdînéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdînéieren
dudînéiers
hien/si,hatt/etdînéiert
mirdînéieren
dirdînéiert
sidînéieren
Passé composé
echhunndînéiert
duhuesdînéiert
hien/si,hatt/ethuetdînéiert
mirhunndînéiert
dirhuttdînéiert
sihunndînéiert
Plus-que-parfait
echhatdînéiert
duhasdînéiert
hien/si,hatt/ethatdînéiert
mirhatendînéiert
dirhatdînéiert
sihatendînéiert
Futur I
echwäert dînéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dînéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdînéieren
dugéifsdînéieren
hien/si,hatt/etgéifdînéieren
mirgéifendînéieren
dirgéiftdînéieren
sigéifendînéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdînéiert
duhässdînéiert
hien/si,hatt/ethättdînéiert
mirhättendînéiert
dirhättdînéiert
sihättendînéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdînéier!
Plurieldînéiert!
dînéiert
dînéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndînéiert
dugëssdînéiert
hie/si,hatt/etgëttdînéiert
mirginndînéiert
dirgittdînéiert
siginndînéiert
Passé composé
echsinndînéiert ginn
dubassdînéiert ginn
hien/si,hatt/etassdînéiert ginn
mirsinndînéiert ginn
dirsidddînéiert ginn
sisinndînéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardînéiert ginn
duwaarsdînéiert ginn
hien/si,hatt/etwardînéiert ginn
mirwarendînéiert ginn
dirwaartdînéiert ginn
siwarendînéiert ginn
Futur I
echwäert dînéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dînéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dînéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dînéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dînéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles