E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dirigéieren dirigieren (D)diriger (F)
Stammformen dirigéierendirigéiertdirigéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdirigéieren
dudirigéiers
hien/si,hatt/etdirigéiert
mirdirigéieren
dirdirigéiert
sidirigéieren
Passé composé
echhunndirigéiert
duhuesdirigéiert
hien/si,hatt/ethuetdirigéiert
mirhunndirigéiert
dirhuttdirigéiert
sihunndirigéiert
Plus-que-parfait
echhatdirigéiert
duhasdirigéiert
hien/si,hatt/ethatdirigéiert
mirhatendirigéiert
dirhatdirigéiert
sihatendirigéiert
Futur I
echwäert dirigéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dirigéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdirigéieren
dugéifsdirigéieren
hien/si,hatt/etgéifdirigéieren
mirgéifendirigéieren
dirgéiftdirigéieren
sigéifendirigéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdirigéiert
duhässdirigéiert
hien/si,hatt/ethättdirigéiert
mirhättendirigéiert
dirhättdirigéiert
sihättendirigéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdirigéier!
Plurieldirigéiert!
dirigéiert
dirigéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndirigéiert
dugëssdirigéiert
hie/si,hatt/etgëttdirigéiert
mirginndirigéiert
dirgittdirigéiert
siginndirigéiert
Passé composé
echsinndirigéiert ginn
dubassdirigéiert ginn
hien/si,hatt/etassdirigéiert ginn
mirsinndirigéiert ginn
dirsidddirigéiert ginn
sisinndirigéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardirigéiert ginn
duwaarsdirigéiert ginn
hien/si,hatt/etwardirigéiert ginn
mirwarendirigéiert ginn
dirwaartdirigéiert ginn
siwarendirigéiert ginn
Futur I
echwäert dirigéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dirigéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dirigéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dirigéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dirigéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmdirigéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles