E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
animéieren anregen, anfeuern (D) – animer (F) – to animate so. (E)
Stammformen animéierenaniméiertaniméiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaniméieren
duaniméiers
hien/si,hatt/etaniméiert
miraniméieren
diraniméiert
sianiméieren
Passé composé
echhunnaniméiert
duhuesaniméiert
hien/si,hatt/ethuetaniméiert
mirhunnaniméiert
dirhuttaniméiert
sihunnaniméiert
Plus-que-parfait
echhataniméiert
duhasaniméiert
hien/si,hatt/ethataniméiert
mirhatenaniméiert
dirhataniméiert
sihatenaniméiert
Futur I
echwäert animéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert animéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaniméieren
dugéifsaniméieren
hien/si,hatt/etgéifaniméieren
mirgéifenaniméieren
dirgéiftaniméieren
sigéifenaniméieren
Conditionnel Passé composé
echhättaniméiert
duhässaniméiert
hien/si,hatt/ethättaniméiert
mirhättenaniméiert
dirhättaniméiert
sihättenaniméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraniméier!
Plurielaniméiert!
animéiert
animéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaniméiert
dugëssaniméiert
hie/si,hatt/etgëttaniméiert
mirginnaniméiert
dirgittaniméiert
siginnaniméiert
Passé composé
echsinnaniméiert ginn
dubassaniméiert ginn
hien/si,hatt/etassaniméiert ginn
mirsinnaniméiert ginn
dirsiddaniméiert ginn
sisinnaniméiert ginn
Plus-que-parfait
echwaraniméiert ginn
duwaarsaniméiert ginn
hien/si,hatt/etwaraniméiert ginn
mirwarenaniméiert ginn
dirwaartaniméiert ginn
siwarenaniméiert ginn
Futur I
echwäert animéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert animéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif animéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif animéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier animéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
reaniméieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles