E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchdiskutéieren durchdiskutieren (D)dicscuter (F)
Stammformen duerchdiskutéierendiskutéiert duerchduerchdiskutéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdiskutéieren duerch
dudiskutéiers duerch
hien/si,hatt/etdiskutéiert duerch
mirdiskutéieren duerch
dirdiskutéiert duerch
sidiskutéieren duerch
Passé composé
echhunnduerchdiskutéiert
duhuesduerchdiskutéiert
hien/si,hatt/ethuetduerchdiskutéiert
mirhunnduerchdiskutéiert
dirhuttduerchdiskutéiert
sihunnduerchdiskutéiert
Plus-que-parfait
echhatduerchdiskutéiert
duhasduerchdiskutéiert
hien/si,hatt/ethatduerchdiskutéiert
mirhatenduerchdiskutéiert
dirhatduerchdiskutéiert
sihatenduerchdiskutéiert
Futur I
echwäert duerchdiskutéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchdiskutéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchdiskutéieren
dugéifsduerchdiskutéieren
hien/si,hatt/etgéifduerchdiskutéieren
mirgéifenduerchdiskutéieren
dirgéiftduerchdiskutéieren
sigéifenduerchdiskutéieren
Conditionnel Passé composé
echhättduerchdiskutéiert
duhässduerchdiskutéiert
hien/si,hatt/ethättduerchdiskutéiert
mirhättenduerchdiskutéiert
dirhättduerchdiskutéiert
sihättenduerchdiskutéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdiskutéier duerch!
Plurieldiskutéiert duerch!
duerchdiskutéiert
duerchdiskutéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnduerchdiskutéiert
dugëssduerchdiskutéiert
hie/si,hatt/etgëttduerchdiskutéiert
mirginnduerchdiskutéiert
dirgittduerchdiskutéiert
siginnduerchdiskutéiert
Passé composé
echsinnduerchdiskutéiert ginn
dubassduerchdiskutéiert ginn
hien/si,hatt/etassduerchdiskutéiert ginn
mirsinnduerchdiskutéiert ginn
dirsiddduerchdiskutéiert ginn
sisinnduerchdiskutéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchdiskutéiert ginn
duwaarsduerchdiskutéiert ginn
hien/si,hatt/etwarduerchdiskutéiert ginn
mirwarenduerchdiskutéiert ginn
dirwaartduerchdiskutéiert ginn
siwarenduerchdiskutéiert ginn
Futur I
echwäert duerchdiskutéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchdiskutéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif duerchdiskutéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif duerchdiskutéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier duerchdiskutéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausdiskutéierendiskutéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles