E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
diskutéieren diskutieren, besprechen (D)discuter (F)to discuss (E)
Stammformen diskutéierendiskutéiertdiskutéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdiskutéieren
dudiskutéiers
hien/si,hatt/etdiskutéiert
mirdiskutéieren
dirdiskutéiert
sidiskutéieren
Passé composé
echhunndiskutéiert
duhuesdiskutéiert
hien/si,hatt/ethuetdiskutéiert
mirhunndiskutéiert
dirhuttdiskutéiert
sihunndiskutéiert
Plus-que-parfait
echhatdiskutéiert
duhasdiskutéiert
hien/si,hatt/ethatdiskutéiert
mirhatendiskutéiert
dirhatdiskutéiert
sihatendiskutéiert
Futur I
echwäert diskutéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert diskutéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdiskutéieren
dugéifsdiskutéieren
hien/si,hatt/etgéifdiskutéieren
mirgéifendiskutéieren
dirgéiftdiskutéieren
sigéifendiskutéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdiskutéiert
duhässdiskutéiert
hien/si,hatt/ethättdiskutéiert
mirhättendiskutéiert
dirhättdiskutéiert
sihättendiskutéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdiskutéier!
Plurieldiskutéiert!
diskutéiert
diskutéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndiskutéiert
dugëssdiskutéiert
hie/si,hatt/etgëttdiskutéiert
mirginndiskutéiert
dirgittdiskutéiert
siginndiskutéiert
Passé composé
echsinndiskutéiert ginn
dubassdiskutéiert ginn
hien/si,hatt/etassdiskutéiert ginn
mirsinndiskutéiert ginn
dirsidddiskutéiert ginn
sisinndiskutéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardiskutéiert ginn
duwaarsdiskutéiert ginn
hien/si,hatt/etwardiskutéiert ginn
mirwarendiskutéiert ginn
dirwaartdiskutéiert ginn
siwarendiskutéiert ginn
Futur I
echwäert diskutéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert diskutéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif diskutéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif diskutéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier diskutéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausdiskutéierenduerchdiskutéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles