E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
diskut-éier-en diskutieren, besprechen (D) – discuter (F) – to discuss (E)
Stammformen diskut-éier-endiskut-éier-tdiskut-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echdiskut-éier-en
dudiskut-éier-s
hien/si,hatt/etdiskut-éier-t
mirdiskut-éier-en
dirdiskut-éier-t
sidiskut-éier-en
Passé composé
echhunndiskut-éier-t
duhuesdiskut-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdiskut-éier-t
mirhunndiskut-éier-t
dirhuttdiskut-éier-t
sihunndiskut-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdiskut-éier-t
duhasdiskut-éier-t
hien/si,hatt/ethatdiskut-éier-t
mirhatendiskut-éier-t
dirhatdiskut-éier-t
sihatendiskut-éier-t
Modale Futur I
echwäert diskut-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert diskut-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdiskut-éier-en
dugéifsdiskut-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdiskut-éier-en
mirgéifendiskut-éier-en
dirgéiftdiskut-éier-en
sigéifendiskut-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättdiskut-éier-t
duhässdiskut-éier-t
hien/si,hatt/ethättdiskut-éier-t
mirhättendiskut-éier-t
dirhättdiskut-éier-t
sihättendiskut-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdiskut-éier!
Plurieldiskut-éier-t!
diskut-éier-t
diskut-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginndiskut-éier-t
dugëssdiskut-éier-t
hie/si,hatt/etgëttdiskut-éier-t
mirginndiskut-éier-t
dirgittdiskut-éier-t
siginndiskut-éier-t
Passé composé
echsinndiskut-éier-t ginn
dubassdiskut-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassdiskut-éier-t ginn
mirsinndiskut-éier-t ginn
dirsidddiskut-éier-t ginn
sisinndiskut-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwardiskut-éier-t ginn
duwaarsdiskut-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwardiskut-éier-t ginn
mirwarendiskut-éier-t ginn
dirwaartdiskut-éier-t ginn
siwarendiskut-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert diskut-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert diskut-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif diskut-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif diskut-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier diskut-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausdiskut-éier-enduerchdiskut-éier-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles