E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dispenséieren befreien, entheben (D)dispenser (F)
Stammformen dispenséierendispenséiertdispenséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdispenséieren
dudispenséiers
hien/si,hatt/etdispenséiert
mirdispenséieren
dirdispenséiert
sidispenséieren
Passé composé
echhunndispenséiert
duhuesdispenséiert
hien/si,hatt/ethuetdispenséiert
mirhunndispenséiert
dirhuttdispenséiert
sihunndispenséiert
Plus-que-parfait
echhatdispenséiert
duhasdispenséiert
hien/si,hatt/ethatdispenséiert
mirhatendispenséiert
dirhatdispenséiert
sihatendispenséiert
Futur I
echwäert dispenséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dispenséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdispenséieren
dugéifsdispenséieren
hien/si,hatt/etgéifdispenséieren
mirgéifendispenséieren
dirgéiftdispenséieren
sigéifendispenséieren
Conditionnel Passé composé
echhättdispenséiert
duhässdispenséiert
hien/si,hatt/ethättdispenséiert
mirhättendispenséiert
dirhättdispenséiert
sihättendispenséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdispenséier!
Plurieldispenséiert!
dispenséiert
dispenséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndispenséiert
dugëssdispenséiert
hie/si,hatt/etgëttdispenséiert
mirginndispenséiert
dirgittdispenséiert
siginndispenséiert
Passé composé
echsinndispenséiert ginn
dubassdispenséiert ginn
hien/si,hatt/etassdispenséiert ginn
mirsinndispenséiert ginn
dirsidddispenséiert ginn
sisinndispenséiert ginn
Plus-que-parfait
echwardispenséiert ginn
duwaarsdispenséiert ginn
hien/si,hatt/etwardispenséiert ginn
mirwarendispenséiert ginn
dirwaartdispenséiert ginn
siwarendispenséiert ginn
Futur I
echwäert dispenséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dispenséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dispenséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dispenséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dispenséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles