E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ëmdisponéieren umdisponieren (D)disposer autrement (F)to change one's arrangements (E)
Stammformen ëmdisponéierendisponéiert ëmëmdisponéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdisponéieren ëm
dudisponéiers ëm
hien/si,hatt/etdisponéiert ëm
mirdisponéieren ëm
dirdisponéiert ëm
sidisponéieren ëm
Passé composé
echhunnëmdisponéiert
duhuesëmdisponéiert
hien/si,hatt/ethuetëmdisponéiert
mirhunnëmdisponéiert
dirhuttëmdisponéiert
sihunnëmdisponéiert
Plus-que-parfait
echhatëmdisponéiert
duhasëmdisponéiert
hien/si,hatt/ethatëmdisponéiert
mirhatenëmdisponéiert
dirhatëmdisponéiert
sihatenëmdisponéiert
Futur I
echwäert ëmdisponéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmdisponéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmdisponéieren
dugéifsëmdisponéieren
hien/si,hatt/etgéifëmdisponéieren
mirgéifenëmdisponéieren
dirgéiftëmdisponéieren
sigéifenëmdisponéieren
Conditionnel Passé composé
echhättëmdisponéiert
duhässëmdisponéiert
hien/si,hatt/ethättëmdisponéiert
mirhättenëmdisponéiert
dirhättëmdisponéiert
sihättenëmdisponéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdisponéier ëm!
Plurieldisponéiert ëm!
ëmdisponéiert
ëmdisponéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnëmdisponéiert
dugëssëmdisponéiert
hie/si,hatt/etgëttëmdisponéiert
mirginnëmdisponéiert
dirgittëmdisponéiert
siginnëmdisponéiert
Passé composé
echsinnëmdisponéiert ginn
dubassëmdisponéiert ginn
hien/si,hatt/etassëmdisponéiert ginn
mirsinnëmdisponéiert ginn
dirsiddëmdisponéiert ginn
sisinnëmdisponéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarëmdisponéiert ginn
duwaarsëmdisponéiert ginn
hien/si,hatt/etwarëmdisponéiert ginn
mirwarenëmdisponéiert ginn
dirwaartëmdisponéiert ginn
siwarenëmdisponéiert ginn
Futur I
echwäert ëmdisponéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmdisponéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ëmdisponéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ëmdisponéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ëmdisponéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
disponéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles