E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
disponéieren disponieren (D)disposer (F)to dispose (E)
Stammformen disponéierendisponéiertdisponéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdisponéieren
dudisponéiers
hien/si,hatt/etdisponéiert
mirdisponéieren
dirdisponéiert
sidisponéieren
Passé composé
echhunndisponéiert
duhuesdisponéiert
hien/si,hatt/ethuetdisponéiert
mirhunndisponéiert
dirhuttdisponéiert
sihunndisponéiert
Plus-que-parfait
echhatdisponéiert
duhasdisponéiert
hien/si,hatt/ethatdisponéiert
mirhatendisponéiert
dirhatdisponéiert
sihatendisponéiert
Futur I
echwäert disponéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert disponéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdisponéieren
dugéifsdisponéieren
hien/si,hatt/etgéifdisponéieren
mirgéifendisponéieren
dirgéiftdisponéieren
sigéifendisponéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdisponéiert
duhässdisponéiert
hien/si,hatt/ethättdisponéiert
mirhättendisponéiert
dirhättdisponéiert
sihättendisponéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdisponéier!
Plurieldisponéiert!
disponéiert
disponéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndisponéiert
dugëssdisponéiert
hie/si,hatt/etgëttdisponéiert
mirginndisponéiert
dirgittdisponéiert
siginndisponéiert
Passé composé
echsinndisponéiert ginn
dubassdisponéiert ginn
hien/si,hatt/etassdisponéiert ginn
mirsinndisponéiert ginn
dirsidddisponéiert ginn
sisinndisponéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardisponéiert ginn
duwaarsdisponéiert ginn
hien/si,hatt/etwardisponéiert ginn
mirwarendisponéiert ginn
dirwaartdisponéiert ginn
siwarendisponéiert ginn
Futur I
echwäert disponéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert disponéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif disponéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif disponéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier disponéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmdisponéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles