E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
disputéieren streiten (D)disputer (F)to dispute/ argue (E)
Stammformen disputéierendisputéiertdisputéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdisputéieren
dudisputéiers
hien/si,hatt/etdisputéiert
mirdisputéieren
dirdisputéiert
sidisputéieren
Passé composé
echhunndisputéiert
duhuesdisputéiert
hien/si,hatt/ethuetdisputéiert
mirhunndisputéiert
dirhuttdisputéiert
sihunndisputéiert
Plus-que-parfait
echhatdisputéiert
duhasdisputéiert
hien/si,hatt/ethatdisputéiert
mirhatendisputéiert
dirhatdisputéiert
sihatendisputéiert
Futur I
echwäert disputéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert disputéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdisputéieren
dugéifsdisputéieren
hien/si,hatt/etgéifdisputéieren
mirgéifendisputéieren
dirgéiftdisputéieren
sigéifendisputéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdisputéiert
duhässdisputéiert
hien/si,hatt/ethättdisputéiert
mirhättendisputéiert
dirhättdisputéiert
sihättendisputéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdisputéier!
Plurieldisputéiert!
disputéiert
disputéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndisputéiert
dugëssdisputéiert
hie/si,hatt/etgëttdisputéiert
mirginndisputéiert
dirgittdisputéiert
siginndisputéiert
Passé composé
echsinndisputéiert ginn
dubassdisputéiert ginn
hien/si,hatt/etassdisputéiert ginn
mirsinndisputéiert ginn
dirsidddisputéiert ginn
sisinndisputéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardisputéiert ginn
duwaarsdisputéiert ginn
hien/si,hatt/etwardisputéiert ginn
mirwarendisputéiert ginn
dirwaartdisputéiert ginn
siwarendisputéiert ginn
Futur I
echwäert disputéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert disputéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif disputéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif disputéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier disputéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles