E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
distilléieren destillieren (D)distiller (F)to distill (E)
Stammformen distilléierendistilléiertdistilléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdistilléieren
dudistilléiers
hien/si,hatt/etdistilléiert
mirdistilléieren
dirdistilléiert
sidistilléieren
Passé composé
echhunndistilléiert
duhuesdistilléiert
hien/si,hatt/ethuetdistilléiert
mirhunndistilléiert
dirhuttdistilléiert
sihunndistilléiert
Plus-que-parfait
echhatdistilléiert
duhasdistilléiert
hien/si,hatt/ethatdistilléiert
mirhatendistilléiert
dirhatdistilléiert
sihatendistilléiert
Futur I
echwäert distilléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert distilléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdistilléieren
dugéifsdistilléieren
hien/si,hatt/etgéifdistilléieren
mirgéifendistilléieren
dirgéiftdistilléieren
sigéifendistilléieren
Conditionnel Passé composé
echhättdistilléiert
duhässdistilléiert
hien/si,hatt/ethättdistilléiert
mirhättendistilléiert
dirhättdistilléiert
sihättendistilléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdistilléier!
Plurieldistilléiert!
distilléiert
distilléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndistilléiert
dugëssdistilléiert
hie/si,hatt/etgëttdistilléiert
mirginndistilléiert
dirgittdistilléiert
siginndistilléiert
Passé composé
echsinndistilléiert ginn
dubassdistilléiert ginn
hien/si,hatt/etassdistilléiert ginn
mirsinndistilléiert ginn
dirsidddistilléiert ginn
sisinndistilléiert ginn
Plus-que-parfait
echwardistilléiert ginn
duwaarsdistilléiert ginn
hien/si,hatt/etwardistilléiert ginn
mirwarendistilléiert ginn
dirwaartdistilléiert ginn
siwarendistilléiert ginn
Futur I
echwäert distilléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert distilléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif distilléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif distilléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier distilléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles