E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
disziplinéieren disziplinieren (D)discipliner (F)to discipline (E)
Stammformen disziplinéierendisziplinéiertdisziplinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdisziplinéieren
dudisziplinéiers
hien/si,hatt/etdisziplinéiert
mirdisziplinéieren
dirdisziplinéiert
sidisziplinéieren
Passé composé
echhunndisziplinéiert
duhuesdisziplinéiert
hien/si,hatt/ethuetdisziplinéiert
mirhunndisziplinéiert
dirhuttdisziplinéiert
sihunndisziplinéiert
Plus-que-parfait
echhatdisziplinéiert
duhasdisziplinéiert
hien/si,hatt/ethatdisziplinéiert
mirhatendisziplinéiert
dirhatdisziplinéiert
sihatendisziplinéiert
Futur I
echwäert disziplinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert disziplinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdisziplinéieren
dugéifsdisziplinéieren
hien/si,hatt/etgéifdisziplinéieren
mirgéifendisziplinéieren
dirgéiftdisziplinéieren
sigéifendisziplinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdisziplinéiert
duhässdisziplinéiert
hien/si,hatt/ethättdisziplinéiert
mirhättendisziplinéiert
dirhättdisziplinéiert
sihättendisziplinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdisziplinéier!
Plurieldisziplinéiert!
disziplinéiert
disziplinéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndisziplinéiert
dugëssdisziplinéiert
hie/si,hatt/etgëttdisziplinéiert
mirginndisziplinéiert
dirgittdisziplinéiert
siginndisziplinéiert
Passé composé
echsinndisziplinéiert ginn
dubassdisziplinéiert ginn
hien/si,hatt/etassdisziplinéiert ginn
mirsinndisziplinéiert ginn
dirsidddisziplinéiert ginn
sisinndisziplinéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardisziplinéiert ginn
duwaarsdisziplinéiert ginn
hien/si,hatt/etwardisziplinéiert ginn
mirwarendisziplinéiert ginn
dirwaartdisziplinéiert ginn
siwarendisziplinéiert ginn
Futur I
echwäert disziplinéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert disziplinéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif disziplinéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif disziplinéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier disziplinéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles