E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
diversifizéieren differenzieren (D)diversifier (F)to differnetiate (E)
Stammformen diversifizéierendiversifizéiertdiversifizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdiversifizéieren
dudiversifizéiers
hien/si,hatt/etdiversifizéiert
mirdiversifizéieren
dirdiversifizéiert
sidiversifizéieren
Passé composé
echhunndiversifizéiert
duhuesdiversifizéiert
hien/si,hatt/ethuetdiversifizéiert
mirhunndiversifizéiert
dirhuttdiversifizéiert
sihunndiversifizéiert
Plus-que-parfait
echhatdiversifizéiert
duhasdiversifizéiert
hien/si,hatt/ethatdiversifizéiert
mirhatendiversifizéiert
dirhatdiversifizéiert
sihatendiversifizéiert
Futur I
echwäert diversifizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert diversifizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdiversifizéieren
dugéifsdiversifizéieren
hien/si,hatt/etgéifdiversifizéieren
mirgéifendiversifizéieren
dirgéiftdiversifizéieren
sigéifendiversifizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdiversifizéiert
duhässdiversifizéiert
hien/si,hatt/ethättdiversifizéiert
mirhättendiversifizéiert
dirhättdiversifizéiert
sihättendiversifizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdiversifizéier!
Plurieldiversifizéiert!
diversifizéiert
diversifizéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndiversifizéiert
dugëssdiversifizéiert
hie/si,hatt/etgëttdiversifizéiert
mirginndiversifizéiert
dirgittdiversifizéiert
siginndiversifizéiert
Passé composé
echsinndiversifizéiert ginn
dubassdiversifizéiert ginn
hien/si,hatt/etassdiversifizéiert ginn
mirsinndiversifizéiert ginn
dirsidddiversifizéiert ginn
sisinndiversifizéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardiversifizéiert ginn
duwaarsdiversifizéiert ginn
hien/si,hatt/etwardiversifizéiert ginn
mirwarendiversifizéiert ginn
dirwaartdiversifizéiert ginn
siwarendiversifizéiert ginn
Futur I
echwäert diversifizéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert diversifizéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif diversifizéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif diversifizéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier diversifizéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles