E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dividéieren dividieren (D)diviser (F)to devide (E)
Stammformen dividéierendividéiertdividéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdividéieren
dudividéiers
hien/si,hatt/etdividéiert
mirdividéieren
dirdividéiert
sidividéieren
Passé composé
echhunndividéiert
duhuesdividéiert
hien/si,hatt/ethuetdividéiert
mirhunndividéiert
dirhuttdividéiert
sihunndividéiert
Plus-que-parfait
echhatdividéiert
duhasdividéiert
hien/si,hatt/ethatdividéiert
mirhatendividéiert
dirhatdividéiert
sihatendividéiert
Futur I
echwäert dividéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dividéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdividéieren
dugéifsdividéieren
hien/si,hatt/etgéifdividéieren
mirgéifendividéieren
dirgéiftdividéieren
sigéifendividéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdividéiert
duhässdividéiert
hien/si,hatt/ethättdividéiert
mirhättendividéiert
dirhättdividéiert
sihättendividéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdividéier!
Plurieldividéiert!
dividéiert
dividéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndividéiert
dugëssdividéiert
hie/si,hatt/etgëttdividéiert
mirginndividéiert
dirgittdividéiert
siginndividéiert
Passé composé
echsinndividéiert ginn
dubassdividéiert ginn
hien/si,hatt/etassdividéiert ginn
mirsinndividéiert ginn
dirsidddividéiert ginn
sisinndividéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardividéiert ginn
duwaarsdividéiert ginn
hien/si,hatt/etwardividéiert ginn
mirwarendividéiert ginn
dirwaartdividéiert ginn
siwarendividéiert ginn
Futur I
echwäert dividéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dividéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dividéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dividéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dividéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles