E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
annektéieren annektieren (D) – annexer (F) – to annex sth. (E)
Stammformen annektéierenannektéiertannektéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echannektéieren
duannektéiers
hien/si,hatt/etannektéiert
mirannektéieren
dirannektéiert
siannektéieren
Passé composé
echhunnannektéiert
duhuesannektéiert
hien/si,hatt/ethuetannektéiert
mirhunnannektéiert
dirhuttannektéiert
sihunnannektéiert
Plus-que-parfait
echhatannektéiert
duhasannektéiert
hien/si,hatt/ethatannektéiert
mirhatenannektéiert
dirhatannektéiert
sihatenannektéiert
Futur I
echwäert annektéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert annektéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifannektéieren
dugéifsannektéieren
hien/si,hatt/etgéifannektéieren
mirgéifenannektéieren
dirgéiftannektéieren
sigéifenannektéieren
Conditionnel Passé composé
echhättannektéiert
duhässannektéiert
hien/si,hatt/ethättannektéiert
mirhättenannektéiert
dirhättannektéiert
sihättenannektéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierannektéier!
Plurielannektéiert!
annektéiert
annektéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnannektéiert
dugëssannektéiert
hie/si,hatt/etgëttannektéiert
mirginnannektéiert
dirgittannektéiert
siginnannektéiert
Passé composé
echsinnannektéiert ginn
dubassannektéiert ginn
hien/si,hatt/etassannektéiert ginn
mirsinnannektéiert ginn
dirsiddannektéiert ginn
sisinnannektéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarannektéiert ginn
duwaarsannektéiert ginn
hien/si,hatt/etwarannektéiert ginn
mirwarenannektéiert ginn
dirwaartannektéiert ginn
siwarenannektéiert ginn
Futur I
echwäert annektéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert annektéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif annektéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif annektéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier annektéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles