E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
annekt-éier-en annektieren (D) – annexer (F) – to annex sth. (E)
Stammformen annekt-éier-enannekt-éier-tannekt-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echannekt-éier-en
duannekt-éier-s
hien/si,hatt/etannekt-éier-t
mirannekt-éier-en
dirannekt-éier-t
siannekt-éier-en
Passé composé
echhunnannekt-éier-t
duhuesannekt-éier-t
hien/si,hatt/ethuetannekt-éier-t
mirhunnannekt-éier-t
dirhuttannekt-éier-t
sihunnannekt-éier-t
Plus-que-parfait
echhatannekt-éier-t
duhasannekt-éier-t
hien/si,hatt/ethatannekt-éier-t
mirhatenannekt-éier-t
dirhatannekt-éier-t
sihatenannekt-éier-t
Futur I
echwäert annekt-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert annekt-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifannekt-éier-en
dugéifsannekt-éier-en
hien/si,hatt/etgéifannekt-éier-en
mirgéifenannekt-éier-en
dirgéiftannekt-éier-en
sigéifenannekt-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättannekt-éier-t
duhässannekt-éier-t
hien/si,hatt/ethättannekt-éier-t
mirhättenannekt-éier-t
dirhättannekt-éier-t
sihättenannekt-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierannekt-éier!
Plurielannekt-éier-t!
annekt-éier-t
annekt-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnannekt-éier-t
dugëssannekt-éier-t
hie/si,hatt/etgëttannekt-éier-t
mirginnannekt-éier-t
dirgittannekt-éier-t
siginnannekt-éier-t
Passé composé
echsinnannekt-éier-t ginn
dubassannekt-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassannekt-éier-t ginn
mirsinnannekt-éier-t ginn
dirsiddannekt-éier-t ginn
sisinnannekt-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarannekt-éier-t ginn
duwaarsannekt-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarannekt-éier-t ginn
mirwarenannekt-éier-t ginn
dirwaartannekt-éier-t ginn
siwarenannekt-éier-t ginn
Futur I
echwäert annekt-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert annekt-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif annekt-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif annekt-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier annekt-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles