E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dokumentéieren dokumentieren (D)documenter (F)to document (E)
Stammformen dokumentéierendokumentéiertdokumentéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdokumentéieren
dudokumentéiers
hien/si,hatt/etdokumentéiert
mirdokumentéieren
dirdokumentéiert
sidokumentéieren
Passé composé
echhunndokumentéiert
duhuesdokumentéiert
hien/si,hatt/ethuetdokumentéiert
mirhunndokumentéiert
dirhuttdokumentéiert
sihunndokumentéiert
Plus-que-parfait
echhatdokumentéiert
duhasdokumentéiert
hien/si,hatt/ethatdokumentéiert
mirhatendokumentéiert
dirhatdokumentéiert
sihatendokumentéiert
Futur I
echwäert dokumentéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dokumentéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdokumentéieren
dugéifsdokumentéieren
hien/si,hatt/etgéifdokumentéieren
mirgéifendokumentéieren
dirgéiftdokumentéieren
sigéifendokumentéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdokumentéiert
duhässdokumentéiert
hien/si,hatt/ethättdokumentéiert
mirhättendokumentéiert
dirhättdokumentéiert
sihättendokumentéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdokumentéier!
Plurieldokumentéiert!
dokumentéiert
dokumentéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndokumentéiert
dugëssdokumentéiert
hie/si,hatt/etgëttdokumentéiert
mirginndokumentéiert
dirgittdokumentéiert
siginndokumentéiert
Passé composé
echsinndokumentéiert ginn
dubassdokumentéiert ginn
hien/si,hatt/etassdokumentéiert ginn
mirsinndokumentéiert ginn
dirsidddokumentéiert ginn
sisinndokumentéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardokumentéiert ginn
duwaarsdokumentéiert ginn
hien/si,hatt/etwardokumentéiert ginn
mirwarendokumentéiert ginn
dirwaartdokumentéiert ginn
siwarendokumentéiert ginn
Futur I
echwäert dokumentéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dokumentéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dokumentéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dokumentéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dokumentéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles