E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dominéieren dominieren (D)dominer (F)to dominate (E)
Stammformen dominéierendominéiertdominéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdominéieren
dudominéiers
hien/si,hatt/etdominéiert
mirdominéieren
dirdominéiert
sidominéieren
Passé composé
echhunndominéiert
duhuesdominéiert
hien/si,hatt/ethuetdominéiert
mirhunndominéiert
dirhuttdominéiert
sihunndominéiert
Plus-que-parfait
echhatdominéiert
duhasdominéiert
hien/si,hatt/ethatdominéiert
mirhatendominéiert
dirhatdominéiert
sihatendominéiert
Futur I
echwäert dominéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dominéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdominéieren
dugéifsdominéieren
hien/si,hatt/etgéifdominéieren
mirgéifendominéieren
dirgéiftdominéieren
sigéifendominéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdominéiert
duhässdominéiert
hien/si,hatt/ethättdominéiert
mirhättendominéiert
dirhättdominéiert
sihättendominéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdominéier!
Plurieldominéiert!
dominéiert
dominéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndominéiert
dugëssdominéiert
hie/si,hatt/etgëttdominéiert
mirginndominéiert
dirgittdominéiert
siginndominéiert
Passé composé
echsinndominéiert ginn
dubassdominéiert ginn
hien/si,hatt/etassdominéiert ginn
mirsinndominéiert ginn
dirsidddominéiert ginn
sisinndominéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardominéiert ginn
duwaarsdominéiert ginn
hien/si,hatt/etwardominéiert ginn
mirwarendominéiert ginn
dirwaartdominéiert ginn
siwarendominéiert ginn
Futur I
echwäert dominéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dominéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dominéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dominéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dominéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles