E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdonkelen verdunkeln (D)assombrir (F)to darken/dim (E)
Stammformen verdonkelenverdonkeltverdonkelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverdonkelen
duverdonkels
hien/si,hatt/etverdonkelt
mirverdonkelen
dirverdonkelt
siverdonkelen
Pass compos
echhuverdonkelt
duhuesverdonkelt
hien/si,hatt/ethuetverdonkelt
mirhuverdonkelt
dirhuttverdonkelt
sihuverdonkelt
Plus-que-parfait
echhatverdonkelt
duhasverdonkelt
hien/si,hatt/ethatverdonkelt
mirhateverdonkelt
dirhatverdonkelt
sihateverdonkelt
Futur I
echwäert verdonkelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdonkelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdonkelen
dugéifsverdonkelen
hien/si,hatt/etgéifverdonkelen
mirgéifeverdonkelen
dirgéiftverdonkelen
sigéifeverdonkelen
Conditionnel Pass compos
echhttverdonkelt
duhssverdonkelt
hien/si,hatt/ethttverdonkelt
mirhätteverdonkelt
dirhttverdonkelt
sihätteverdonkelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdonkel!
Plurielverdonkelt!
verdonkelt
verdonkelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverdonkelt
dugëssverdonkelt
hie/si,hatt/etgëttverdonkelt
mirgiverdonkelt
dirgittverdonkelt
sigiverdonkelt
Pass compos
echsiverdonkelt ginn
dubassverdonkelt ginn
hien/si,hatt/etassverdonkelt ginn
mirsiverdonkelt ginn
dirsiddverdonkelt ginn
sisiverdonkelt ginn
Plus-que-parfait
echwarverdonkelt ginn
duwaarsverdonkelt ginn
hien/si,hatt/etwarverdonkelt ginn
mirwareverdonkelt ginn
dirwaartverdonkelt ginn
siwareverdonkelt ginn
Futur I
echwäert verdonkelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdonkelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verdonkelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verdonkelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verdonkelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles