E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dösen dösen (D) – somnoler (F) – to doze (E)
Stammformen dösendöstgedöst
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdösen
dudös
hien/si,hatt/etdöst
mirdösen
dirdöst
sidösen
Passé composé
echhugedöst
duhuesgedöst
hien/si,hatt/ethuetgedöst
mirhugedöst
dirhuttgedöst
sihugedöst
Plus-que-parfait
echhatgedöst
duhasgedöst
hien/si,hatt/ethatgedöst
mirhategedöst
dirhatgedöst
sihategedöst
Futur I
echwäert dösen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedöst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdösen
dugéifsdösen
hien/si,hatt/etgéifdösen
mirgéifendösen
dirgéiftdösen
sigéifendösen
Conditionnel Passé composé
echhättgedöst
duhässgedöst
hien/si,hatt/ethättgedöst
mirhättegedöst
dirhättgedöst
sihättegedöst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdös!
Plurieldöst!
gedöst
dösen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles