E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
doséieren dosieren (D)doser (F)to allot/batch (E)
Stammformen doséierendoséiertdoséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdoséieren
dudoséiers
hien/si,hatt/etdoséiert
mirdoséieren
dirdoséiert
sidoséieren
Passé composé
echhunndoséiert
duhuesdoséiert
hien/si,hatt/ethuetdoséiert
mirhunndoséiert
dirhuttdoséiert
sihunndoséiert
Plus-que-parfait
echhatdoséiert
duhasdoséiert
hien/si,hatt/ethatdoséiert
mirhatendoséiert
dirhatdoséiert
sihatendoséiert
Futur I
echwäert doséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert doséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdoséieren
dugéifsdoséieren
hien/si,hatt/etgéifdoséieren
mirgéifendoséieren
dirgéiftdoséieren
sigéifendoséieren
Conditionnel Passé composé
echhättdoséiert
duhässdoséiert
hien/si,hatt/ethättdoséiert
mirhättendoséiert
dirhättdoséiert
sihättendoséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdoséier!
Plurieldoséiert!
doséiert
doséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndoséiert
dugëssdoséiert
hie/si,hatt/etgëttdoséiert
mirginndoséiert
dirgittdoséiert
siginndoséiert
Passé composé
echsinndoséiert ginn
dubassdoséiert ginn
hien/si,hatt/etassdoséiert ginn
mirsinndoséiert ginn
dirsidddoséiert ginn
sisinndoséiert ginn
Plus-que-parfait
echwardoséiert ginn
duwaarsdoséiert ginn
hien/si,hatt/etwardoséiert ginn
mirwarendoséiert ginn
dirwaartdoséiert ginn
siwarendoséiert ginn
Futur I
echwäert doséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert doséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif doséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif doséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier doséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerdoséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles