E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
doubléieren die Klasse wiederholen (D)redoubler (F)to repeate the year (E)
Stammformen doubléierendoubléiertdoubléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdoubléieren
dudoubléiers
hien/si,hatt/etdoubléiert
mirdoubléieren
dirdoubléiert
sidoubléieren
Passé composé
echhunndoubléiert
duhuesdoubléiert
hien/si,hatt/ethuetdoubléiert
mirhunndoubléiert
dirhuttdoubléiert
sihunndoubléiert
Plus-que-parfait
echhatdoubléiert
duhasdoubléiert
hien/si,hatt/ethatdoubléiert
mirhatendoubléiert
dirhatdoubléiert
sihatendoubléiert
Futur I
echwäert doubléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert doubléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdoubléieren
dugéifsdoubléieren
hien/si,hatt/etgéifdoubléieren
mirgéifendoubléieren
dirgéiftdoubléieren
sigéifendoubléieren
Conditionnel Passé composé
echhättdoubléiert
duhässdoubléiert
hien/si,hatt/ethättdoubléiert
mirhättendoubléiert
dirhättdoubléiert
sihättendoubléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdoubléier!
Plurieldoubléiert!
doubléiert
doubléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndoubléiert
dugëssdoubléiert
hie/si,hatt/etgëttdoubléiert
mirginndoubléiert
dirgittdoubléiert
siginndoubléiert
Passé composé
echsinndoubléiert ginn
dubassdoubléiert ginn
hien/si,hatt/etassdoubléiert ginn
mirsinndoubléiert ginn
dirsidddoubléiert ginn
sisinndoubléiert ginn
Plus-que-parfait
echwardoubléiert ginn
duwaarsdoubléiert ginn
hien/si,hatt/etwardoubléiert ginn
mirwarendoubléiert ginn
dirwaartdoubléiert ginn
siwarendoubléiert ginn
Futur I
echwäert doubléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert doubléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif doubléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif doubléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier doubléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles