E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
draguéieren anmachen (D)draguer (F)to flirt with so. (E)
Stammformen draguéierendraguéiertdraguéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdraguéieren
dudraguéiers
hien/si,hatt/etdraguéiert
mirdraguéieren
dirdraguéiert
sidraguéieren
Passé composé
echhunndraguéiert
duhuesdraguéiert
hien/si,hatt/ethuetdraguéiert
mirhunndraguéiert
dirhuttdraguéiert
sihunndraguéiert
Plus-que-parfait
echhatdraguéiert
duhasdraguéiert
hien/si,hatt/ethatdraguéiert
mirhatendraguéiert
dirhatdraguéiert
sihatendraguéiert
Futur I
echwäert draguéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert draguéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdraguéieren
dugéifsdraguéieren
hien/si,hatt/etgéifdraguéieren
mirgéifendraguéieren
dirgéiftdraguéieren
sigéifendraguéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdraguéiert
duhässdraguéiert
hien/si,hatt/ethättdraguéiert
mirhättendraguéiert
dirhättdraguéiert
sihättendraguéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdraguéier!
Plurieldraguéiert!
draguéiert
draguéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndraguéiert
dugëssdraguéiert
hie/si,hatt/etgëttdraguéiert
mirginndraguéiert
dirgittdraguéiert
siginndraguéiert
Passé composé
echsinndraguéiert ginn
dubassdraguéiert ginn
hien/si,hatt/etassdraguéiert ginn
mirsinndraguéiert ginn
dirsidddraguéiert ginn
sisinndraguéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardraguéiert ginn
duwaarsdraguéiert ginn
hien/si,hatt/etwardraguéiert ginn
mirwarendraguéiert ginn
dirwaartdraguéiert ginn
siwarendraguéiert ginn
Futur I
echwäert draguéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert draguéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif draguéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif draguéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier draguéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles