E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dragu-éier-en anmachen (D)draguer (F)to flirt with so. (E)
Stammformen dragu-éier-endragu-éier-tdragu-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdragu-éier-en
dudragu-éier-s
hien/si,hatt/etdragu-éier-t
mirdragu-éier-en
dirdragu-éier-t
sidragu-éier-en
Passé composé
echhunndragu-éier-t
duhuesdragu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdragu-éier-t
mirhunndragu-éier-t
dirhuttdragu-éier-t
sihunndragu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdragu-éier-t
duhasdragu-éier-t
hien/si,hatt/ethatdragu-éier-t
mirhatendragu-éier-t
dirhatdragu-éier-t
sihatendragu-éier-t
Futur I
echwäert dragu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dragu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdragu-éier-en
dugéifsdragu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdragu-éier-en
mirgéifendragu-éier-en
dirgéiftdragu-éier-en
sigéifendragu-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdragu-éier-t
duhässdragu-éier-t
hien/si,hatt/ethättdragu-éier-t
mirhättendragu-éier-t
dirhättdragu-éier-t
sihättendragu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdragu-éier!
Plurieldragu-éier-t!
dragu-éier-t
dragu-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndragu-éier-t
dugëssdragu-éier-t
hie/si,hatt/etgëttdragu-éier-t
mirginndragu-éier-t
dirgittdragu-éier-t
siginndragu-éier-t
Passé composé
echsinndragu-éier-t ginn
dubassdragu-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassdragu-éier-t ginn
mirsinndragu-éier-t ginn
dirsidddragu-éier-t ginn
sisinndragu-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwardragu-éier-t ginn
duwaarsdragu-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwardragu-éier-t ginn
mirwarendragu-éier-t ginn
dirwaartdragu-éier-t ginn
siwarendragu-éier-t ginn
Futur I
echwäert dragu-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dragu-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dragu-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dragu-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dragu-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles