E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
drainéieren entwässern (D) – drainer qc. (F) – to dehydrate/ dewater (E)
Stammformen drainéierendrainéiertdrainéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echdrainéieren
dudrainéiers
hien/si,hatt/etdrainéiert
mirdrainéieren
dirdrainéiert
sidrainéieren
Passé composé
echhunndrainéiert
duhuesdrainéiert
hien/si,hatt/ethuetdrainéiert
mirhunndrainéiert
dirhuttdrainéiert
sihunndrainéiert
Plus-que-parfait
echhatdrainéiert
duhasdrainéiert
hien/si,hatt/ethatdrainéiert
mirhatendrainéiert
dirhatdrainéiert
sihatendrainéiert
Modale Futur I
echwäert drainéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert drainéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrainéieren
dugéifsdrainéieren
hien/si,hatt/etgéifdrainéieren
mirgéifendrainéieren
dirgéiftdrainéieren
sigéifendrainéieren
Conditionnel passé composé
echhättdrainéiert
duhässdrainéiert
hien/si,hatt/ethättdrainéiert
mirhättendrainéiert
dirhättdrainéiert
sihättendrainéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdrainéier!
Plurieldrainéiert!
drainéiert
drainéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginndrainéiert
dugëssdrainéiert
hie/si,hatt/etgëttdrainéiert
mirginndrainéiert
dirgittdrainéiert
siginndrainéiert
Passé composé
echsinndrainéiert ginn
dubassdrainéiert ginn
hien/si,hatt/etassdrainéiert ginn
mirsinndrainéiert ginn
dirsidddrainéiert ginn
sisinndrainéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardrainéiert ginn
duwaarsdrainéiert ginn
hien/si,hatt/etwardrainéiert ginn
mirwarendrainéiert ginn
dirwaartdrainéiert ginn
siwarendrainéiert ginn
Modale Futur I
echwäert drainéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert drainéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif drainéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif drainéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier drainéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles