E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofänneren abändern (D) – modifier, amender (F) – to alter (E)
Stammformen ofännerenännert ofofgeännert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echänneren of
duänners of
hien/si,hatt/etännert of
miränneren of
dirännert of
siänneren of
Passé composé
echhunnofgeännert
duhuesofgeännert
hien/si,hatt/ethuetofgeännert
mirhunnofgeännert
dirhuttofgeännert
sihunnofgeännert
Plus-que-parfait
echhatofgeännert
duhasofgeännert
hien/si,hatt/ethatofgeännert
mirhatenofgeännert
dirhatofgeännert
sihatenofgeännert
Futur I
echwäert ofänneren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeännert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofänneren
dugéifsofänneren
hien/si,hatt/etgéifofänneren
mirgéifenofänneren
dirgéiftofänneren
sigéifenofänneren
Conditionnel Passé composé
echhättofgeännert
duhässofgeännert
hien/si,hatt/ethättofgeännert
mirhättenofgeännert
dirhättofgeännert
sihättenofgeännert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieränner of!
Plurielännert of!
ofgeännert
ofänneren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofgeännert
dugëssofgeännert
hie/si,hatt/etgëttofgeännert
mirginnofgeännert
dirgittofgeännert
siginnofgeännert
Passé composé
echsinnofgeännert ginn
dubassofgeännert ginn
hien/si,hatt/etassofgeännert ginn
mirsinnofgeännert ginn
dirsiddofgeännert ginn
sisinnofgeännert ginn
Plus-que-parfait
echwarofgeännert ginn
duwaarsofgeännert ginn
hien/si,hatt/etwarofgeännert ginn
mirwarenofgeännert ginn
dirwaartofgeännert ginn
siwarenofgeännert ginn
Futur I
echwäert ofgeännert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeännert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofgeännert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofgeännert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofgeännert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ännerenëmännerenveränneren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles