E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdrängen verdrängen (D) – refouler, évincer (F) – to oust (E)
Stammformen verdrängenverdrängtverdrängt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante dirängelen
Indikativ Aktiv
Présent
echverdrängen
duverdrängs
hien/si,hatt/etverdrängt
mirverdrängen
dirverdrängt
siverdrängen
Passé composé
echhuverdrängt
duhuesverdrängt
hien/si,hatt/ethuetverdrängt
mirhuverdrängt
dirhuttverdrängt
sihuverdrängt
Plus-que-parfait
echhatverdrängt
duhasverdrängt
hien/si,hatt/ethatverdrängt
mirhateverdrängt
dirhatverdrängt
sihateverdrängt
Futur I
echwäert verdrängen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdrängt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdrängen
dugéifsverdrängen
hien/si,hatt/etgéifverdrängen
mirgéifeverdrängen
dirgéiftverdrängen
sigéifeverdrängen
Conditionnel Passé composé
echhättverdrängt
duhässverdrängt
hien/si,hatt/ethättverdrängt
mirhätteverdrängt
dirhättverdrängt
sihätteverdrängt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdräng!
Plurielverdrängt!
verdrängt
verdrängen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverdrängt
dugëssverdrängt
hie/si,hatt/etgëttverdrängt
mirgiverdrängt
dirgittverdrängt
sigiverdrängt
Passé composé
echsiverdrängt ginn
dubassverdrängt ginn
hien/si,hatt/etassverdrängt ginn
mirsiverdrängt ginn
dirsiddverdrängt ginn
sisiverdrängt ginn
Plus-que-parfait
echwarverdrängt ginn
duwaarsverdrängt ginn
hien/si,hatt/etwarverdrängt ginn
mirwareverdrängt ginn
dirwaartverdrängt ginn
siwareverdrängt ginn
Futur I
echwäert verdrängt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdrängt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verdrängt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verdrängt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verdrängt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bedrängendrängenopdrängenvirdrängen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles