E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virdräng-en vordrängen (D)se faufiler (F)to press forward (E)
Stammformen virdräng-endräng-t virvirge-dräng-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (vir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante dirängelen
Indikativ Aktiv
Présent
echdräng-e vir
dudräng-s vir
hien/si,hatt/etdräng-t vir
mirdräng-e vir
dirdräng-t vir
sidräng-e vir
Passé composé
echhuvirge-dräng-t
duhuesvirge-dräng-t
hien/si,hatt/ethuetvirge-dräng-t
mirhuvirge-dräng-t
dirhuttvirge-dräng-t
sihuvirge-dräng-t
Plus-que-parfait
echhatvirge-dräng-t
duhasvirge-dräng-t
hien/si,hatt/ethatvirge-dräng-t
mirhatevirge-dräng-t
dirhatvirge-dräng-t
sihatevirge-dräng-t
Futur I
echwäert virdräng-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virge-dräng-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirdräng-en
dugéifsvirdräng-en
hien/si,hatt/etgéifvirdräng-en
mirgéifevirdräng-en
dirgéiftvirdräng-en
sigéifevirdräng-en
Conditionnel Passé composé
echhättvirge-dräng-t
duhässvirge-dräng-t
hien/si,hatt/ethättvirge-dräng-t
mirhättevirge-dräng-t
dirhättvirge-dräng-t
sihättevirge-dräng-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdräng vir!
Plurieldräng-t vir!
virge-dräng-t
virdräng-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivirge-dräng-t
dugëssvirge-dräng-t
hie/si,hatt/etgëttvirge-dräng-t
mirgivirge-dräng-t
dirgittvirge-dräng-t
sigivirge-dräng-t
Passé composé
echsivirge-dräng-t ginn
dubassvirge-dräng-t ginn
hien/si,hatt/etassvirge-dräng-t ginn
mirsivirge-dräng-t ginn
dirsiddvirge-dräng-t ginn
sisivirge-dräng-t ginn
Plus-que-parfait
echwarvirge-dräng-t ginn
duwaarsvirge-dräng-t ginn
hien/si,hatt/etwarvirge-dräng-t ginn
mirwarevirge-dräng-t ginn
dirwaartvirge-dräng-t ginn
siwarevirge-dräng-t ginn
Futur I
echwäert virge-dräng-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virge-dräng-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif virge-dräng-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif virge-dräng-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier virge-dräng-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bedräng-endräng-enopdräng-enverdräng-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles