E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dräng-en drängen (D)forcer (F)to push (E)
Stammformen dräng-endräng-tge-dräng-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante dirängelen
Indikativ Aktiv
Présent
echdräng-en
dudräng-s
hien/si,hatt/etdräng-t
mirdräng-en
dirdräng-t
sidräng-en
Passé composé
echhuge-dräng-t
duhuesge-dräng-t
hien/si,hatt/ethuetge-dräng-t
mirhuge-dräng-t
dirhuttge-dräng-t
sihuge-dräng-t
Plus-que-parfait
echhatge-dräng-t
duhasge-dräng-t
hien/si,hatt/ethatge-dräng-t
mirhatege-dräng-t
dirhatge-dräng-t
sihatege-dräng-t
Futur I
echwäert dräng-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-dräng-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdräng-en
dugéifsdräng-en
hien/si,hatt/etgéifdräng-en
mirgéifendräng-en
dirgéiftdräng-en
sigéifendräng-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-dräng-t
duhässge-dräng-t
hien/si,hatt/ethättge-dräng-t
mirhättege-dräng-t
dirhättge-dräng-t
sihättege-dräng-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdräng!
Plurieldräng-t!
ge-dräng-t
dräng-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-dräng-t
dugëssge-dräng-t
hie/si,hatt/etgëttge-dräng-t
mirgige-dräng-t
dirgittge-dräng-t
sigige-dräng-t
Passé composé
echsige-dräng-t ginn
dubassge-dräng-t ginn
hien/si,hatt/etassge-dräng-t ginn
mirsige-dräng-t ginn
dirsiddge-dräng-t ginn
sisige-dräng-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-dräng-t ginn
duwaarsge-dräng-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-dräng-t ginn
mirwarege-dräng-t ginn
dirwaartge-dräng-t ginn
siwarege-dräng-t ginn
Futur I
echwäert ge-dräng-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-dräng-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-dräng-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-dräng-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-dräng-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bedräng-enopdräng-enverdräng-envirdräng-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles