E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
drapéieren drapieren (D)draper (F)to drape (E)
Stammformen drapéierendrapéiertdrapéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrapéieren
dudrapéiers
hien/si,hatt/etdrapéiert
mirdrapéieren
dirdrapéiert
sidrapéieren
Passé composé
echhunndrapéiert
duhuesdrapéiert
hien/si,hatt/ethuetdrapéiert
mirhunndrapéiert
dirhuttdrapéiert
sihunndrapéiert
Plus-que-parfait
echhatdrapéiert
duhasdrapéiert
hien/si,hatt/ethatdrapéiert
mirhatendrapéiert
dirhatdrapéiert
sihatendrapéiert
Futur I
echwäert drapéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drapéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrapéieren
dugéifsdrapéieren
hien/si,hatt/etgéifdrapéieren
mirgéifendrapéieren
dirgéiftdrapéieren
sigéifendrapéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdrapéiert
duhässdrapéiert
hien/si,hatt/ethättdrapéiert
mirhättendrapéiert
dirhättdrapéiert
sihättendrapéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdrapéier!
Plurieldrapéiert!
drapéiert
drapéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndrapéiert
dugëssdrapéiert
hie/si,hatt/etgëttdrapéiert
mirginndrapéiert
dirgittdrapéiert
siginndrapéiert
Passé composé
echsinndrapéiert ginn
dubassdrapéiert ginn
hien/si,hatt/etassdrapéiert ginn
mirsinndrapéiert ginn
dirsidddrapéiert ginn
sisinndrapéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardrapéiert ginn
duwaarsdrapéiert ginn
hien/si,hatt/etwardrapéiert ginn
mirwarendrapéiert ginn
dirwaartdrapéiert ginn
siwarendrapéiert ginn
Futur I
echwäert drapéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drapéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif drapéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif drapéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier drapéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles