E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
veränneren verändern (D)changer (F)to change (E)
Stammformen verännerenverännertverännert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echveränneren
duveränners
hien/si,hatt/etverännert
mirveränneren
dirverännert
siveränneren
Passé composé
echhuverännert
duhuesverännert
hien/si,hatt/ethuetverännert
mirhuverännert
dirhuttverännert
sihuverännert
Plus-que-parfait
echhatverännert
duhasverännert
hien/si,hatt/ethatverännert
mirhateverännert
dirhatverännert
sihateverännert
Futur I
echwäert veränneren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verännert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveränneren
dugéifsveränneren
hien/si,hatt/etgéifveränneren
mirgéifeveränneren
dirgéiftveränneren
sigéifeveränneren
Conditionnel Passé composé
echhättverännert
duhässverännert
hien/si,hatt/ethättverännert
mirhätteverännert
dirhättverännert
sihätteverännert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveränner!
Plurielverännert!
verännert
veränneren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverännert
dugëssverännert
hie/si,hatt/etgëttverännert
mirgiverännert
dirgittverännert
sigiverännert
Passé composé
echsiverännert ginn
dubassverännert ginn
hien/si,hatt/etassverännert ginn
mirsiverännert ginn
dirsiddverännert ginn
sisiverännert ginn
Plus-que-parfait
echwarverännert ginn
duwaarsverännert ginn
hien/si,hatt/etwarverännert ginn
mirwareverännert ginn
dirwaartverännert ginn
siwareverännert ginn
Futur I
echwäert verännert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verännert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verännert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verännert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verännert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ännerenëmännerenofänneren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles