E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausdréchn-en austrocknen (D)se déssécher, assécher (F)to dry up/ sear (E)
Stammformen ausdréchn-endréchen-t ausausge-dréchen-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dréchenen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréchn-en aus
dudréchen-s aus
hien/si,hatt/etdréchen-t aus
mirdréchn-en aus
dirdréchen-t aus
sidréchn-en aus
Passé composé
echhunnausge-dréchen-t
duhuesausge-dréchen-t
hien/si,hatt/ethuetausge-dréchen-t
mirhunnausge-dréchen-t
dirhuttausge-dréchen-t
sihunnausge-dréchen-t
Plus-que-parfait
echhatausge-dréchen-t
duhasausge-dréchen-t
hien/si,hatt/ethatausge-dréchen-t
mirhatenausge-dréchen-t
dirhatausge-dréchen-t
sihatenausge-dréchen-t
Futur I
echwäert ausdréchn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-dréchen-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausdréchn-en
dugéifsausdréchn-en
hien/si,hatt/etgéifausdréchn-en
mirgéifenausdréchn-en
dirgéiftausdréchn-en
sigéifenausdréchn-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-dréchen-t
duhässausge-dréchen-t
hien/si,hatt/ethättausge-dréchen-t
mirhättenausge-dréchen-t
dirhättausge-dréchen-t
sihättenausge-dréchen-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréchen aus!
Plurieldréchen-t aus!
ausge-dréchen-t
ausdréchn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausge-dréchen-t
dugëssausge-dréchen-t
hie/si,hatt/etgëttausge-dréchen-t
mirginnausge-dréchen-t
dirgittausge-dréchen-t
siginnausge-dréchen-t
Passé composé
echsinnausge-dréchen-t ginn
dubassausge-dréchen-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-dréchen-t ginn
mirsinnausge-dréchen-t ginn
dirsiddausge-dréchen-t ginn
sisinnausge-dréchen-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-dréchen-t ginn
duwaarsausge-dréchen-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-dréchen-t ginn
mirwarenausge-dréchen-t ginn
dirwaartausge-dréchen-t ginn
siwarenausge-dréchen-t ginn
Futur I
echwäert ausge-dréchen-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-dréchen-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausge-dréchen-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausge-dréchen-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausge-dréchen-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréchn-endréchn-enofdréchn-enopdréchn-enundréchn-enverdréchn-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles