E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opdréchnen trocknen (D)sécher (F)to dry (E)
Stammformen opdréchnendréchent opopgedréchent
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dréchenen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréchnen op
dudréchens op
hien/si,hatt/etdréchent op
mirdréchnen op
dirdréchent op
sidréchnen op
Passé composé
echhunnopgedréchent
duhuesopgedréchent
hien/si,hatt/ethuetopgedréchent
mirhunnopgedréchent
dirhuttopgedréchent
sihunnopgedréchent
Plus-que-parfait
echhatopgedréchent
duhasopgedréchent
hien/si,hatt/ethatopgedréchent
mirhatenopgedréchent
dirhatopgedréchent
sihatenopgedréchent
Futur I
echwäert opdréchnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgedréchent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopdréchnen
dugéifsopdréchnen
hien/si,hatt/etgéifopdréchnen
mirgéifenopdréchnen
dirgéiftopdréchnen
sigéifenopdréchnen
Conditionnel Passé composé
echhättopgedréchent
duhässopgedréchent
hien/si,hatt/ethättopgedréchent
mirhättenopgedréchent
dirhättopgedréchent
sihättenopgedréchent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréchen op!
Plurieldréchent op!
opgedréchent
opdréchnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnopgedréchent
dugëssopgedréchent
hie/si,hatt/etgëttopgedréchent
mirginnopgedréchent
dirgittopgedréchent
siginnopgedréchent
Passé composé
echsinnopgedréchent ginn
dubassopgedréchent ginn
hien/si,hatt/etassopgedréchent ginn
mirsinnopgedréchent ginn
dirsiddopgedréchent ginn
sisinnopgedréchent ginn
Plus-que-parfait
echwaropgedréchent ginn
duwaarsopgedréchent ginn
hien/si,hatt/etwaropgedréchent ginn
mirwarenopgedréchent ginn
dirwaartopgedréchent ginn
siwarenopgedréchent ginn
Futur I
echwäert opgedréchent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgedréchent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opgedréchent
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opgedréchent ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier opgedréchent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréchnenausdréchnendréchnenofdréchnenundréchnenverdréchnen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles