E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dréchnen trocknen (D)sécher (F)to dry up (E)
Stammformen dréchnendréchentgedréchent
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dréchenen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréchnen
dudréchens
hien/si,hatt/etdréchent
mirdréchnen
dirdréchent
sidréchnen
Passé composé
echhugedréchent
duhuesgedréchent
hien/si,hatt/ethuetgedréchent
mirhugedréchent
dirhuttgedréchent
sihugedréchent
Plus-que-parfait
echhatgedréchent
duhasgedréchent
hien/si,hatt/ethatgedréchent
mirhategedréchent
dirhatgedréchent
sihategedréchent
Futur I
echwäert dréchnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedréchent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdréchnen
dugéifsdréchnen
hien/si,hatt/etgéifdréchnen
mirgéifendréchnen
dirgéiftdréchnen
sigéifendréchnen
Conditionnel Passé composé
echhättgedréchent
duhässgedréchent
hien/si,hatt/ethättgedréchent
mirhättegedréchent
dirhättgedréchent
sihättegedréchent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréchen!
Plurieldréchent!
gedréchent
dréchnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigedréchent
dugëssgedréchent
hie/si,hatt/etgëttgedréchent
mirgigedréchent
dirgittgedréchent
sigigedréchent
Passé composé
echsigedréchent ginn
dubassgedréchent ginn
hien/si,hatt/etassgedréchent ginn
mirsigedréchent ginn
dirsiddgedréchent ginn
sisigedréchent ginn
Plus-que-parfait
echwargedréchent ginn
duwaarsgedréchent ginn
hien/si,hatt/etwargedréchent ginn
mirwaregedréchent ginn
dirwaartgedréchent ginn
siwaregedréchent ginn
Futur I
echwäert gedréchent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gedréchent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gedréchent
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gedréchent ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gedréchent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréchnenausdréchnenofdréchnenopdréchnenundréchnenverdréchnen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles