E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
drandrécken reindrücken (D)enfoncer (F)to smush sth. in sth. (E)
Stammformen drandréckendréckt drandragedréckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrécken dran
dudrécks dran
hien/si,hatt/etdréckt dran
mirdrécken dran
dirdréckt dran
sidrécken dran
Passé composé
echhunndragedréckt
duhuesdragedréckt
hien/si,hatt/ethuetdragedréckt
mirhunndragedréckt
dirhuttdragedréckt
sihunndragedréckt
Plus-que-parfait
echhatdragedréckt
duhasdragedréckt
hien/si,hatt/ethatdragedréckt
mirhatendragedréckt
dirhatdragedréckt
sihatendragedréckt
Futur I
echwäert drandrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dragedréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrandrécken
dugéifsdrandrécken
hien/si,hatt/etgéifdrandrécken
mirgéifendrandrécken
dirgéiftdrandrécken
sigéifendrandrécken
Conditionnel Passé composé
echhättdragedréckt
duhässdragedréckt
hien/si,hatt/ethättdragedréckt
mirhättendragedréckt
dirhättdragedréckt
sihättendragedréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck dran!
Plurieldréckt dran!
dragedréckt
drandrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndragedréckt
dugëssdragedréckt
hie/si,hatt/etgëttdragedréckt
mirginndragedréckt
dirgittdragedréckt
siginndragedréckt
Passé composé
echsinndragedréckt ginn
dubassdragedréckt ginn
hien/si,hatt/etassdragedréckt ginn
mirsinndragedréckt ginn
dirsidddragedréckt ginn
sisinndragedréckt ginn
Plus-que-parfait
echwardragedréckt ginn
duwaarsdragedréckt ginn
hien/si,hatt/etwardragedréckt ginn
mirwarendragedréckt ginn
dirwaartdragedréckt ginn
siwarendragedréckt ginn
Futur I
echwäert dragedréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dragedréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dragedréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dragedréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dragedréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendréckenduerchdréckenëmdréckenerandréckenerausdréckenerdréckenerofdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenverdréckenzerdréckenzeréckdréckenzoudrécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles