E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchdrécken zerkleinern, durchsetzen (D)broyer, écraser, faire adopter de force (F)to comminute (E)
Stammformen duerchdréckendréckt duerchduerchgedréckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrécken duerch
dudrécks duerch
hien/si,hatt/etdréckt duerch
mirdrécken duerch
dirdréckt duerch
sidrécken duerch
Passé composé
echhunnduerchgedréckt
duhuesduerchgedréckt
hien/si,hatt/ethuetduerchgedréckt
mirhunnduerchgedréckt
dirhuttduerchgedréckt
sihunnduerchgedréckt
Plus-que-parfait
echhatduerchgedréckt
duhasduerchgedréckt
hien/si,hatt/ethatduerchgedréckt
mirhatenduerchgedréckt
dirhatduerchgedréckt
sihatenduerchgedréckt
Futur I
echwäert duerchdrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgedréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchdrécken
dugéifsduerchdrécken
hien/si,hatt/etgéifduerchdrécken
mirgéifenduerchdrécken
dirgéiftduerchdrécken
sigéifenduerchdrécken
Conditionnel Passé composé
echhättduerchgedréckt
duhässduerchgedréckt
hien/si,hatt/ethättduerchgedréckt
mirhättenduerchgedréckt
dirhättduerchgedréckt
sihättenduerchgedréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck duerch!
Plurieldréckt duerch!
duerchgedréckt
duerchdrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnduerchgedréckt
dugëssduerchgedréckt
hie/si,hatt/etgëttduerchgedréckt
mirginnduerchgedréckt
dirgittduerchgedréckt
siginnduerchgedréckt
Passé composé
echsinnduerchgedréckt ginn
dubassduerchgedréckt ginn
hien/si,hatt/etassduerchgedréckt ginn
mirsinnduerchgedréckt ginn
dirsiddduerchgedréckt ginn
sisinnduerchgedréckt ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgedréckt ginn
duwaarsduerchgedréckt ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgedréckt ginn
mirwarenduerchgedréckt ginn
dirwaartduerchgedréckt ginn
siwarenduerchgedréckt ginn
Futur I
echwäert duerchgedréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgedréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif duerchgedréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif duerchgedréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier duerchgedréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendrandréckendréckenëmdréckenerandréckenerausdréckenerdréckenerofdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenverdréckenzerdréckenzeréckdréckenzoudrécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles