E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchdréck-en zerkleinern, durchsetzen (D)broyer, écraser, faire adopter de force (F)to comminute (E)
Stammformen duerchdréck-endréck-t duerchduerchge-dréck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréck-en duerch
dudréck-s duerch
hien/si,hatt/etdréck-t duerch
mirdréck-en duerch
dirdréck-t duerch
sidréck-en duerch
Passé composé
echhunnduerchge-dréck-t
duhuesduerchge-dréck-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-dréck-t
mirhunnduerchge-dréck-t
dirhuttduerchge-dréck-t
sihunnduerchge-dréck-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-dréck-t
duhasduerchge-dréck-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-dréck-t
mirhatenduerchge-dréck-t
dirhatduerchge-dréck-t
sihatenduerchge-dréck-t
Futur I
echwäert duerchdréck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-dréck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchdréck-en
dugéifsduerchdréck-en
hien/si,hatt/etgéifduerchdréck-en
mirgéifenduerchdréck-en
dirgéiftduerchdréck-en
sigéifenduerchdréck-en
Conditionnel Passé composé
echhättduerchge-dréck-t
duhässduerchge-dréck-t
hien/si,hatt/ethättduerchge-dréck-t
mirhättenduerchge-dréck-t
dirhättduerchge-dréck-t
sihättenduerchge-dréck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck duerch!
Plurieldréck-t duerch!
duerchge-dréck-t
duerchdréck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnduerchge-dréck-t
dugëssduerchge-dréck-t
hie/si,hatt/etgëttduerchge-dréck-t
mirginnduerchge-dréck-t
dirgittduerchge-dréck-t
siginnduerchge-dréck-t
Passé composé
echsinnduerchge-dréck-t ginn
dubassduerchge-dréck-t ginn
hien/si,hatt/etassduerchge-dréck-t ginn
mirsinnduerchge-dréck-t ginn
dirsiddduerchge-dréck-t ginn
sisinnduerchge-dréck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchge-dréck-t ginn
duwaarsduerchge-dréck-t ginn
hien/si,hatt/etwarduerchge-dréck-t ginn
mirwarenduerchge-dréck-t ginn
dirwaartduerchge-dréck-t ginn
siwarenduerchge-dréck-t ginn
Futur I
echwäert duerchge-dréck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-dréck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif duerchge-dréck-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif duerchge-dréck-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier duerchge-dréck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréck-enausdréck-enbäidréck-endohindréck-endoutdréck-endrandréck-endréck-enëmdréck-enerandréck-enerausdréck-enerdréck-enerofdréck-eneropdréck-enewechdréck-ennodréck-enofdréck-enopdréck-enundréck-enverdréck-enzerdréck-enzeréckdréck-enzoudréck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles