E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ëmdrécken umdrücken (D)
Stammformen ëmdréckendréckt ëmëmgedréckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrécken ëm
dudrécks ëm
hien/si,hatt/etdréckt ëm
mirdrécken ëm
dirdréckt ëm
sidrécken ëm
Passé composé
echhunnëmgedréckt
duhuesëmgedréckt
hien/si,hatt/ethuetëmgedréckt
mirhunnëmgedréckt
dirhuttëmgedréckt
sihunnëmgedréckt
Plus-que-parfait
echhatëmgedréckt
duhasëmgedréckt
hien/si,hatt/ethatëmgedréckt
mirhatenëmgedréckt
dirhatëmgedréckt
sihatenëmgedréckt
Futur I
echwäert ëmdrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgedréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmdrécken
dugéifsëmdrécken
hien/si,hatt/etgéifëmdrécken
mirgéifenëmdrécken
dirgéiftëmdrécken
sigéifenëmdrécken
Conditionnel Passé composé
echhättëmgedréckt
duhässëmgedréckt
hien/si,hatt/ethättëmgedréckt
mirhättenëmgedréckt
dirhättëmgedréckt
sihättenëmgedréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck ëm!
Plurieldréckt ëm!
ëmgedréckt
ëmdrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnëmgedréckt
dugëssëmgedréckt
hie/si,hatt/etgëttëmgedréckt
mirginnëmgedréckt
dirgittëmgedréckt
siginnëmgedréckt
Passé composé
echsinnëmgedréckt ginn
dubassëmgedréckt ginn
hien/si,hatt/etassëmgedréckt ginn
mirsinnëmgedréckt ginn
dirsiddëmgedréckt ginn
sisinnëmgedréckt ginn
Plus-que-parfait
echwarëmgedréckt ginn
duwaarsëmgedréckt ginn
hien/si,hatt/etwarëmgedréckt ginn
mirwarenëmgedréckt ginn
dirwaartëmgedréckt ginn
siwarenëmgedréckt ginn
Futur I
echwäert ëmgedréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgedréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ëmgedréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ëmgedréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ëmgedréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendrandréckendréckenduerchdréckenerandréckenerausdréckenerdréckenerofdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenverdréckenzerdréckenzeréckdréckenzoudrécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles