E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erdrécken erdrücken (D)écraser, accabler qn. de qch. (F)to crush (E)
Stammformen erdréckenerdréckterdréckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerdrécken
duerdrécks
hien/si,hatt/eterdréckt
mirerdrécken
direrdréckt
sierdrécken
Passé composé
echhunnerdréckt
duhueserdréckt
hien/si,hatt/ethueterdréckt
mirhunnerdréckt
dirhutterdréckt
sihunnerdréckt
Plus-que-parfait
echhaterdréckt
duhaserdréckt
hien/si,hatt/ethaterdréckt
mirhatenerdréckt
dirhaterdréckt
sihatenerdréckt
Futur I
echwäert erdrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erdréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferdrécken
dugéifserdrécken
hien/si,hatt/etgéiferdrécken
mirgéifenerdrécken
dirgéifterdrécken
sigéifenerdrécken
Conditionnel Passé composé
echhätterdréckt
duhässerdréckt
hien/si,hatt/ethätterdréckt
mirhättenerdréckt
dirhätterdréckt
sihättenerdréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererdréck!
Plurielerdréckt!
erdréckt
erdrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerdréckt
dugësserdréckt
hie/si,hatt/etgëtterdréckt
mirginnerdréckt
dirgitterdréckt
siginnerdréckt
Passé composé
echsinnerdréckt ginn
dubasserdréckt ginn
hien/si,hatt/etasserdréckt ginn
mirsinnerdréckt ginn
dirsidderdréckt ginn
sisinnerdréckt ginn
Plus-que-parfait
echwarerdréckt ginn
duwaarserdréckt ginn
hien/si,hatt/etwarerdréckt ginn
mirwarenerdréckt ginn
dirwaarterdréckt ginn
siwarenerdréckt ginn
Futur I
echwäert erdréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erdréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erdréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erdréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erdréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendrandréckendréckenduerchdréckenëmdréckenerandréckenerausdréckenerofdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenverdréckenzerdréckenzeréckdréckenzoudrécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles