E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erandrécken herandrücken (D) – pousser ŕ  l'intérieur (F)
Stammformen erandréckendréckt eraneragedréckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrécken eran
dudrécks eran
hien/si,hatt/etdréckt eran
mirdrécken eran
dirdréckt eran
sidrécken eran
Passé composé
echhunneragedréckt
duhueseragedréckt
hien/si,hatt/ethueteragedréckt
mirhunneragedréckt
dirhutteragedréckt
sihunneragedréckt
Plus-que-parfait
echhateragedréckt
duhaseragedréckt
hien/si,hatt/ethateragedréckt
mirhateneragedréckt
dirhateragedréckt
sihateneragedréckt
Futur I
echwäert erandrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragedréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferandrécken
dugéifserandrécken
hien/si,hatt/etgéiferandrécken
mirgéifenerandrécken
dirgéifterandrécken
sigéifenerandrécken
Conditionnel Passé composé
echhätteragedréckt
duhässeragedréckt
hien/si,hatt/ethätteragedréckt
mirhätteneragedréckt
dirhätteragedréckt
sihätteneragedréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck eran!
Plurieldréckt eran!
eragedréckt
erandrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginneragedréckt
dugësseragedréckt
hie/si,hatt/etgëtteragedréckt
mirginneragedréckt
dirgitteragedréckt
siginneragedréckt
Passé composé
echsinneragedréckt ginn
dubasseragedréckt ginn
hien/si,hatt/etasseragedréckt ginn
mirsinneragedréckt ginn
dirsidderagedréckt ginn
sisinneragedréckt ginn
Plus-que-parfait
echwareragedréckt ginn
duwaarseragedréckt ginn
hien/si,hatt/etwareragedréckt ginn
mirwareneragedréckt ginn
dirwaarteragedréckt ginn
siwareneragedréckt ginn
Futur I
echwäert eragedréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragedréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif eragedréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif eragedréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier eragedréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendrandréckendréckenduerchdréckenëmdréckenerausdréckenerdréckenerofdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenverdréckenzerdréckenzeréckdréckenzoudrécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles