E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erofdrécken herabdrücken (D) – pousser vers le bas (F) – to depress (E)
Stammformen erofdréckendréckt eroferofgedréckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrécken erof
dudrécks erof
hien/si,hatt/etdréckt erof
mirdrécken erof
dirdréckt erof
sidrécken erof
Passé composé
echhunnerofgedréckt
duhueserofgedréckt
hien/si,hatt/ethueterofgedréckt
mirhunnerofgedréckt
dirhutterofgedréckt
sihunnerofgedréckt
Plus-que-parfait
echhaterofgedréckt
duhaserofgedréckt
hien/si,hatt/ethaterofgedréckt
mirhatenerofgedréckt
dirhaterofgedréckt
sihatenerofgedréckt
Futur I
echwäert erofdrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgedréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofdrécken
dugéifserofdrécken
hien/si,hatt/etgéiferofdrécken
mirgéifenerofdrécken
dirgéifterofdrécken
sigéifenerofdrécken
Conditionnel Passé composé
echhätterofgedréckt
duhässerofgedréckt
hien/si,hatt/ethätterofgedréckt
mirhättenerofgedréckt
dirhätterofgedréckt
sihättenerofgedréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck erof!
Plurieldréckt erof!
erofgedréckt
erofdrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerofgedréckt
dugësserofgedréckt
hie/si,hatt/etgëtterofgedréckt
mirginnerofgedréckt
dirgitterofgedréckt
siginnerofgedréckt
Passé composé
echsinnerofgedréckt ginn
dubasserofgedréckt ginn
hien/si,hatt/etasserofgedréckt ginn
mirsinnerofgedréckt ginn
dirsidderofgedréckt ginn
sisinnerofgedréckt ginn
Plus-que-parfait
echwarerofgedréckt ginn
duwaarserofgedréckt ginn
hien/si,hatt/etwarerofgedréckt ginn
mirwarenerofgedréckt ginn
dirwaarterofgedréckt ginn
siwarenerofgedréckt ginn
Futur I
echwäert erofgedréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgedréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erofgedréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erofgedréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erofgedréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendrandréckendréckenduerchdréckenëmdréckenerandréckenerausdréckenerdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenverdréckenzerdréckenzeréckdréckenzoudrécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles