E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechdrécken wegdrücken (D) – pousser, repousser (F)
Stammformen ewechdréckendréckt ewechewechgedréckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrécken ewech
dudrécks ewech
hien/si,hatt/etdréckt ewech
mirdrécken ewech
dirdréckt ewech
sidrécken ewech
Passé composé
echhunnewechgedréckt
duhuesewechgedréckt
hien/si,hatt/ethuetewechgedréckt
mirhunnewechgedréckt
dirhuttewechgedréckt
sihunnewechgedréckt
Plus-que-parfait
echhatewechgedréckt
duhasewechgedréckt
hien/si,hatt/ethatewechgedréckt
mirhatenewechgedréckt
dirhatewechgedréckt
sihatenewechgedréckt
Futur I
echwäert ewechdrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgedréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechdrécken
dugéifsewechdrécken
hien/si,hatt/etgéifewechdrécken
mirgéifenewechdrécken
dirgéiftewechdrécken
sigéifenewechdrécken
Conditionnel Passé composé
echhättewechgedréckt
duhässewechgedréckt
hien/si,hatt/ethättewechgedréckt
mirhättenewechgedréckt
dirhättewechgedréckt
sihättenewechgedréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck ewech!
Plurieldréckt ewech!
ewechgedréckt
ewechdrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnewechgedréckt
dugëssewechgedréckt
hie/si,hatt/etgëttewechgedréckt
mirginnewechgedréckt
dirgittewechgedréckt
siginnewechgedréckt
Passé composé
echsinnewechgedréckt ginn
dubassewechgedréckt ginn
hien/si,hatt/etassewechgedréckt ginn
mirsinnewechgedréckt ginn
dirsiddewechgedréckt ginn
sisinnewechgedréckt ginn
Plus-que-parfait
echwarewechgedréckt ginn
duwaarsewechgedréckt ginn
hien/si,hatt/etwarewechgedréckt ginn
mirwarenewechgedréckt ginn
dirwaartewechgedréckt ginn
siwarenewechgedréckt ginn
Futur I
echwäert ewechgedréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgedréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ewechgedréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ewechgedréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ewechgedréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendrandréckendréckenduerchdréckenëmdréckenerandréckenerausdréckenerdréckenerofdréckeneropdréckennodréckenofdréckenopdréckenundréckenverdréckenzerdréckenzeréckdréckenzoudrécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles