E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
undrécken andrücken (D)appuyer (F)to push/press (E)
Stammformen undréckendréckt unugedréckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrécken un
dudrécks un
hien/si,hatt/etdréckt un
mirdrécken un
dirdréckt un
sidrécken un
Passé composé
echhunnugedréckt
duhuesugedréckt
hien/si,hatt/ethuetugedréckt
mirhunnugedréckt
dirhuttugedréckt
sihunnugedréckt
Plus-que-parfait
echhatugedréckt
duhasugedréckt
hien/si,hatt/ethatugedréckt
mirhatenugedréckt
dirhatugedréckt
sihatenugedréckt
Futur I
echwäert undrécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugedréckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifundrécken
dugéifsundrécken
hien/si,hatt/etgéifundrécken
mirgéifenundrécken
dirgéiftundrécken
sigéifenundrécken
Conditionnel Passé composé
echhättugedréckt
duhässugedréckt
hien/si,hatt/ethättugedréckt
mirhättenugedréckt
dirhättugedréckt
sihättenugedréckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck un!
Plurieldréckt un!
ugedréckt
undrécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnugedréckt
dugëssugedréckt
hie/si,hatt/etgëttugedréckt
mirginnugedréckt
dirgittugedréckt
siginnugedréckt
Passé composé
echsinnugedréckt ginn
dubassugedréckt ginn
hien/si,hatt/etassugedréckt ginn
mirsinnugedréckt ginn
dirsiddugedréckt ginn
sisinnugedréckt ginn
Plus-que-parfait
echwarugedréckt ginn
duwaarsugedréckt ginn
hien/si,hatt/etwarugedréckt ginn
mirwarenugedréckt ginn
dirwaartugedréckt ginn
siwarenugedréckt ginn
Futur I
echwäert ugedréckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugedréckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ugedréckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ugedréckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ugedréckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréckenausdréckenbäidréckendohindréckendoutdréckendrandréckendréckenduerchdréckenëmdréckenerandréckenerausdréckenerdréckenerofdréckeneropdréckenewechdréckennodréckenofdréckenopdréckenverdréckenzerdréckenzeréckdréckenzoudrécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles